Odoo CMS - велика картинка

Global Trade Analysis Project (GTAP)

Прикладна модель загальної рівноваги GTAP є сучасним інструментом аналізу та прогнозування економічного розвитку країн на макро-, і мезорівні. Використання глобальної бази даних таблиць «витрати-випуск» та спеціально розробленого програмного забезпечення дозволяє GTAP оперативно проводити комплексний аналіз впливу економічної політики уряду на динаміку ВВП, цін, зайнятості, виробництва товарів і послуг (в цілому та за секторами), податкових надходжень, зовнішньої торгівлі й інших показників у середньостроковому періоді. Результати досліджень за допомогою GTAP відповідають на питання: що буде за умови заданого впливу на поточну ринкову рівновагу, передусім у сфері міжнародної торгівлі (наприклад, при зміні ставок ввізного мита, наданні експортних субсидій, спрощенні проведення митних процедур і вдосконаленні транспортно-логістичної інфраструктури ЗЕД).

На сучасному етапі GTAP є одним з базових інструментів багатьох урядів і міжнародних організацій для кількісного аналізу змін у зовнішньоторговельній політиці країн. Ця модель стала одним зі стандартних інструментів аналізу міжнародної економічної діяльності у світі. Зокрема, результати моделювання в GTAP лягли в основу обґрунтування доцільності створення Світової організації торгівлі (СОТ), укладання Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (НАФТА), вступу Китаю до СОТ, оцінки потенційного впливу від створення мегарегіональних об’єднань – Трансатлантичного торгового та інвестиційного партнерства і Транс-Тихоокеанського партнерства. На постійній основі GTAP використовується фахівцями СОТ, Світового банку, уряду США.

Інструментарій GTAP дозволяє давати кількісну оцінку від запровадження мит, тарифних квот і прямих заборон імпорту конкретної продукції чи послуг на макроекономічному і галузевому рівнях. Він широко використовується для оцінювання ефектів від надання експортних субсидій та здійснення демпінгу у міжнародній торгівлі, а також для визначення впливу від заходів з протидії цій практиці. Перевагою GTAP є можливість виокремити і кількісно оцінити вплив конкретного фактора на зміну ринкової рівноваги, що надає змогу формувати ґрунтовну аргументацію щодо наявності причинно-наслідкових зв’язків між економічними явищами (наприклад, між фактом демпінгу і заподіянням шкоди національному виробнику).

Завдяки цій властивості розрахунки в моделі GTAP використовують як ґрунтовну доказову базу для застосування антидемпінгових, спеціальних та компенсаційних заходів в рамках СОТ, а також при вирішенні торгових спорів, що виникають з приводу їх введення.

Мотивація й кінцевий успіх GTAP ґрунтуються на вирішальній ролі міжнародного співробітництва для докладного аналізу глобальної економіки. Важливість співпраці для поліпшення якості аналізу економічної політики у світі простежується з розробки бази даних, яка є осердям проекту та лежить в основі багатьох інших прикладних моделей, крім GTAP. Ця база складається з матриць соціальних рахунків та показників еластичності за широким спектром взаємодії між економічними агентами. Крім даних таблиць «витрати-випуск», податків на торгівлю й товари, база також включає дані стосовно податків на доходи, заощаджень, капітальних фондів, амортизації, кількості населення для кожної країни та регіону тощо.

Ключова макроекономічна інформація для баз даних GTAP акумулюється на основі даних національної статистики та науково-дослідних установ країн-учасників проекту (понад 15 тис. дослідників з 170 країн), МВФ, Світового банку. Інформація з міжнародної торгівлі формується на основі баз даних ООН «Статистика торгівлі товарами» (United Nations Commodity Trade Statistics, COMTRADE) та упорядковуються з деякими поправками на реекспорт за допомогою USITC (United States International Trade Commission). Низка даних надходить також від ОЕСР.

Отже, GTAP лежить в основі сучасного економічного аналізу проблем економічної політики, пов’язаних з міжнародною торгівлею. Співробітництво в розробці глобальної бази даних і спеціального програмного забезпечення на міжнародному рівні дозволяє дослідникам оперативно здійснювати всебічний та детальний аналіз перспектив економічного розвитку у середньостроковій перспективі, помітно поліпшуючи якість економічного аналізу.

Державний науково-дослідний інститут інформатизації і моделювання економіки (ДНДІІМЕ) є ексклюзивним власником ліцензії на використання найновішої бази даних і програмного забезпечення моделі GTAP (реліз від травня 2023 року), які дають можливість здійснювати розрахунки для 141 країни та 19 агрегованих регіонів світу за 65 секторами економіки.

 Починаючи з 2017 р. і дотепер, наукові співробітники ДНДІІМЕ регулярно проходять навчання і підвищують професійну кваліфікацію з теорії економіко-математичного моделювання, а також практичного використання міжнародних баз даних та програмного забезпечення моделі GTAP на основі сертифікованих курсів від розробників проекту (Центр аналізу глобальної торгівлі, Університет Пердью, США).

Модель GTAP була використана при виконанні низки науково-дослідних робіт ДНДІІМЕ, зокрема:

  •  Функціонування експортно-кредитного агентства України в умовах воєнного стану (державний реєстраційний номер: 0124U002990);

  •  Локалізація в публічних закупівлях як інструмент розвитку промисловості України (0124U002988);

  •  Протидія дезінформації, що спрямована на перешкоджання інтеграції України до Європейського Союзу (економічний аспект) (0122U201682);

  •  Стратегічні орієнтири поглиблення торговельно-економічних відносин України з країнами Європейського Союзу в умовах угоди про асоціацію (0120U104933);

  •  Формування механізму забезпечення сировиною підприємств дерево-обробної галузі України (0118U006166);

  •  Аналіз державної політики щодо ліквідації сировинного дефіциту в металургійній галузі України (0118U003738);

  •  Концепція створення і наповнення індустріального парку «INNOVATION-FORPOST» в м. Дніпро (0117U006762);

  •  Державне замовлення як інструмент промислового розвитку в Україні (0117U003454);

  •  Визначення перспектив збереження в Україні експортного мита на брухт чорних металів в 30 євро/т (0117U003453);

  •  Механізми розвитку кластерних структур у промисловості України (0117U003452)

  •  Визначення впливу на динаміку розвитку вітчизняної економіки від набуття чинності Закону України “Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року” № 73-VIII від 28 грудня 2014 року, яким передбачається введення додаткового імпортного збору у розмірі 10% на сільськогосподарські товари і продукцію харчової промисловості та 5% для продукції інших галузей економіки.

  •  Визначення перспектив розвитку вітчизняних лісозаготівельної і деревообробної промисловості та економіки України в цілому від набуття чинності Закону України “Про внесення змін до закону України” Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” № 325-VIII від 9 квітня 2015 року, яким передбачається введення 10-річного мораторію на експорт лісоматеріалів у необробленому стані.

  •  Визначення найбільш значимих бар’єрів у торгівлі на шляху доступу вітчизняних виробників на міжнародні ринки товарів і послуг, а також перспектив нарощення національного виробничо-експортного потенціалу і зростання економічного добробуту в цілому за умов усунення цих бар’єрів.

  •  Визначення перспектив регіонального економічного розвитку в рамках країн Організації економічного співробітництва і розвитку за умови вдосконалення їх транспортно-логістичної інфраструктури у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

  •  Визначення перспектив розвитку вітчизняної автомобільної індустрії та загального економічного добробуту в Україні за умов дерегуляції процедур зовнішньої торгівлі автотранспортними засобами.

  •  Визначення впливу від тарифної лібералізації двосторонньої торгівлі сільськогосподарськими товарами і продукцією харчової промисловості між Україною та країнами Євросоюзу відповідно до положень Додатку І-А Угоди про асоціацію на динаміку розвитку вітчизняної сільськогосподарської галузі та економіки в цілому.
     

  •  Визначення перспектив розвитку національної економіки України в умовах активізації торговельного й інвестиційного співробітництва з Китайською Народною Республікою у сфері розбудови переробної промисловості та інфраструктури.


Довідково:

Офіційна веб-сторінка проекту GTAP https://www.gtap.agecon.purdue.edu/